Obecny Herb i Flaga Gminy KluczewskoMiejscowość w powiecie włoszczowskim.. Już na pierwszy rzut oka widać powiązanie z nazwą miejscowości- złoty, pokaźny klucz. Ale od jakiego „klucza” pochodzi nazwa miejscowości?

W przewodnikach, opisach i literaturze spotyka się dwie wersje, które można określić mianem legendarnej i ekonomicznej.
Wersja legendarna nawiązuje do życia i śmierci króla Kazimierza III Wielkiego, który we wrześniu 1370 roku przebywał na swym zamku w Przedborzu w związku z organizacją polowania w okolicznych lasach. To właśnie w jednej z osad miał zgubić klucze, którą nazwano Kluczewsko. Niestety również podczas drugiego dnia polowania, upadając z konia doznał złamania i uszkodzenia nogi, co stało się bezpośrednią przyczyną jego późniejszej śmierci. Badania jego szczątków w 1869 roku potwierdzają prawdziwość podań o odniesionym złamaniu. Może zatem i legenda o zagubionych kluczach jest prawdziwa.
Druga wersja, nazwana przeze mnie „ekonomiczna”, jest mniej legendarna a odnosi się do kluczowej roli tego miejsca pośród okolicznych osad właśnie pod wzgęldem ekonomicznym.
1364 rok
W roku tym powstaje dekanat kurzelowski, a w dokumentach ustanawiających wymienione są: Komparzów More, Rzewuszyce More, Komorniki More i Kluczewsko, które wchodzą w jego skład. Kluczewsko jest wówczas wsią prywatną, w powiecie chęcińskim.
1508 rok
W spisie podatkowym z 1508 roku widnieje miejscowość Kluczewsko:
-zapisana w formie Clwczesko. Wraz z Brześciem (Brzeszcze) ziemiami tymi zarządzał Paweł RokszyckiPaweł Rokszycki h. Pobóg (Roksicki, Roxicki)- Właściciel... More (Rokszyczky) herbu PobógHerb Szlachecki. Grafika- źródło: Wikipedia. More. Tereny te należały do województwa sandomierskiego, powiatu chęcińskiego. Królem Polski był wówczas Zygmunt I Stary panujący w latach 1506-1548.
1540 rok
W 1540 roku wieś ponownie jest wymieniana w spisie podatkowym, ale już w formie Kluczewsko a jej właścicielami byli trzej bracia: Chocimowski JanJan Chocimowski, drugi znany właściciel Kluczewska. Jego o..., Chocimowski StanisławJego Ojcem był Chocimowski Andrzej h. Oksza. More, Chocimowski MarcinMarcin, dziedzic wsi Drzemlikowice, a jego nazwisko pochodz... More s- wszyscy herbu OkszaHerb Szlachecki. Grafika- źródło: Wikipedia. More. Ich ojcem był Chocimowski AndrzejStarosta przedborski, podstoli sieradzki (1516) i właścici... More h. Oksza, starosta przedborski i podstoli sieradzki. Wieś administracyjnie należała nadal do województwa sandomierskiego i powiatu chęcińskiego, pod względem „kościelnym” zaś wchodziła w skład Parafii Kurzelów (Kurzelow oppidum parrochia).
Jan Chocimowski legitymował się herbem Oksza, z którego to wywodził się również Mikołaj Rej. Założył on w 1554 roku miasto Oksa- które nazwę wzięło właśnie od herbu.
Jednak to nie jedyne powiązanie z okolicznymi miejscowościami i właścicielami ziemiskimi. Ojciec Jana Chocimowskiego- Andrzej, był właścicielem Brześcia, a także drugim starostą Przedborza. Pierwszym był Marcin Chocimowski- ojciec Andrzeja. Więcej o rodzinie Chocimowskich w zakładce Ważne Postacie.
W roku 1573 widzimy kolejną przynależność Kluczewska i Brześcia do Parafii Kurzelów. Do obu wsi należy teren o powierzchni 6,5 łana. Jeden ŁanDawna jednostka podziału pól wspólnoty w średniowieczn... More to 30 morgów, czyli około 17-24ha. Definicja Łana zmieniała się na przestrzeni lat i miejsca występowania. Jednak przytoczona wartość 17-24ha jest tutaj tylko wartością orientacyjną, pozwalającą w dużym przybliżeniu oszacować powierzchnię opisując ją dzisiejszymi jednostkami.
Kolejnym właścicielem zostaje Zygmunt Tarło ze Szczekarzowic, starosta pilzneński.
od 1694 do …
Jan TarłoUrodzony w 1678 roku, zmarł 1731, kasztelan Lublina. Od 169... More przejmuje omawiane ziemie około 1694 roku, po swoim ojcu Zygmuncie Tarło ze Szczekarzowic.
od 1732 do 1742
Franciszek RudzińskiFranciszek Rudziński-syn kasztelana czerskiego i wojewody m... More, właściciel Kuczewska od 1740 r. do 1742 r. Otrzymał jako wiano po ślubie z Teresą TarłoTeresa Tarło z Podhajec h. Topór, mężowie: I: Franciszek... More, której stryjem był Jan Tarło.
od 1742 do …
Michał RudzińskiMichał Rudziński (1730-1764)-> Kluczewsko otrzymał po ... More Kluczewsko otrzymał po bracie Franciszku Rudzińskim.
Karol Korff- nie udało mi się jak dotąd odnaleźć dokumentów mówiących o tym, jak Karol KorffWłaściciel Kluczewska w drugiej połowie XVIII wieku.... More został posiadaczem tych ziem oraz jak później trafiły one w ręce Turskich.
od ~1760 do ~1800
Feliks Paweł Turski, biskup, był właścicielem od około 1790 do 1800 roku. To właśnie tutaj miał swoją letnią rezydencję, do której chętnie przyjeżdżał. To z jego inicjatywy i środków powstał kościół w Kluczewsku, a także za jego sprawą z wydzielonych ziem parafii Kurzelów oraz z terenów zlikwidowanej parafii Januszewice More powstała nowa parafia Kluczewsko.
od ~1800 do 1820
Franciszek Ksawery Turski, krewny biskupa Feliksa Turskiego, właściciel w latach 1800-1820. Ziemie te, dostał po śmierci Feliksa Pawła TurskiegoUrodzony 1729, zmarł 1800. Biskup krakowski i książę sie... More.
od 1820 do 1869
Jan Turski, Ignacy TurskiSyn Ksawerego i Marianny Przeręsbkiej (Przybylskiej). Zmar... More, Maksymilian Turski, synowie Ksawerego TurskiegoKsawery Turski herbu Rogala – stolnik szadkowski w lata... More, którzy zarządzają ziemiami kluczewskimi po jego śmierci.
od 1869
Adam Ewaryst Jaxa-Konarski, przejął dobra kluczewskie jako wiano, po ślubie ze Stefanią Turską h. RogalaHerb szlachecki. Grafika- źródło: Wikipedia. More dnia 5 VIII 1869 roku w Kluczewsku. Stefania Konarska z d. Turska, była córką Maksymiliana Turskiego i Pauliny Dunin Rzuchowskiej h. Łabędź.
~1880
Według Słownika geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich około 1880 roku właścicielami Kluczewska byli Rejchman Henryk (1819-1892) i Janasz WładysławJanasz Władysław- link do podstrony. More (1845-1889). Rejchman Henryk był teściem Janasza.
do 1937
Maksymilian Jaxa-Konarski syn Adama Ewarysta Jaxa-Konarskiego i Stefanii Turskiej.
od 1937 roku
Zarządcą masy spadkowej w 1937 roku (po śmierć Maksymiliana Konarskiego) został Stanisław Konarski, właścicielami zaś majątku Kluczewska stała się cała trójka dzieci Maksymiliana: Krystyna, Andrzej i Stanisław.