Bzowski Józef Janota

Bzowski Józef Janota OjciecKonstanty EuzebiuszMatkaMaria Łaska h. KorabWspółmałżonekWanda Koziełł-PoklewskaDzieciTadeusz Tomasz, Jerzy, Antoni, Jan Bożydar, Maria Anna, Teresa, Konstanty

dowiedz się więcej

Chocimowski Andrzej

Starosta przedborski, podstoli sieradzki (1516) i właściciel Brześcia. Jego żoną była: Beata Przerębska. Jego ojcem był:Chocimowski Marcin h. Oksza, pierwszy starosta przedborski. Był ojcem dla synów:Chocimowski Jan h. OkszaChocimowski StanisławChocimowski MArcin s. Był ojcem dla córki: Barbara Chocimowska ożeniona z Mikołajem Lubomirskim.

dowiedz się więcej

Chocimowski Jan

Jan Chocimowski, drugi znany właściciel Kluczewska. Jego ojcem był Chocimowski Andrzej h. Oksza – Starosta przedborski i właściciela Brześcia.

dowiedz się więcej

Chocimowski Marcin

Marcin, dziedzic wsi Drzemlikowice, a jego nazwisko pochodzi od wsi Chocimów, w powiecie sandomierskim- obecnie (2017) powiat ostrowiecki. Pojawia się wraz z Grzegorzem właścicielem dóbr Chocimowa w Liber Beneficiorum  około 1470 r. Marcin Chocimowski herbu Oksza: podczaszy królewski 1471 r., kuchmistrz koronny 1488 r. starosta przedborski 1486 r. Jego synem był Andrzej…

dowiedz się więcej

Czaplicka Tekla

Najstarszy pomnik rodziny Czaplickich w kościele w Stanowiskach jest własnie dedykowany Tekli Czaplickiej. Wyszła ona za Leonarda Macharzyńskiego w 1795 roku. Zmarła 1809 roku.

dowiedz się więcej

Czaplicki Jan h. Lubicz

Jan, w 1759 r. dziedzic dóbr Rogienice i Ogarki, miał synów: 1) Michała, vicesgerenta grodzkiego chęcińskiego 1773 r., komornika granicznego sandomierskiego 1785 r., a w 1793 r. skarbnika chęcińskiego i kawalera orderu św. Stanisława, ożenionego z Agnieszką Przybylską, który pozostawił syna Filipa, dziedzica dóbr Łapczyna Wola, w gub. sandomierskiej, wylegitymowanego…

dowiedz się więcej

Czaplicki Kazimierz

Właściciel wsi Niedospielin, z którego to inicjatywy i funduszów w latach 1773-1776 powstał kościół tamże. Kazimierz Czaplicki wojski zakroczymski w 1774 roku nabył od Anny z Mileckich Bobrownickiej wieś Dobromierz koło Przedborza.

dowiedz się więcej

Czaplicki Michał h. Lubicz

Michał Czaplicki, herbu Lubicz, właściciel Stanowisk, które nabył w 1790 roku od Potockich. Urodził się około 1743 roku, vicesgerent grodzki chęciński w 1773 roku, komornik graniczny sandomierski od 1785, a od 1793 roku skarbnik chęciński, kawaler ordery Św. Stanisława. Był komisarzem Sejmu Czteroletniego z powiatu chęcińskiego województwa sandomierskiego do szacowania…

dowiedz się więcej

Jaxa-Konarski Adam Ewaryst

Adam Ewaryst Jaxa-Konarski, ur w 1835 roku, zmarł 20 X 1900 w Kluczewsku, syn Konstantego Karola Jaxa-Konarskiego h. Gryf oraz Aleksandry Jasieńskiej h. Dołęga. Właściciel Kluczewska i Gołoszyc. Jego żoną była Stefania Turska h. Rogala, zaś ceremonia zaślubin odbyła się w Kluczewsku dnia 5 sierpnia 1869 roku (w aktach parafialnych…

dowiedz się więcej

Jaxa-Konarski Maksymilian

Makymilian Jaxa-Konarski h. Gryf. syn Stefanii Turskiej i Adama Ewarysta Konarskiego. Urodzony w 1875 w Kluczewsku, zmarł 23 marca 1937 roku. Ukończył Męskie Gimnazjum Rządowe w Kielcach (obecnie I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego) oraz studia rolnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim, członek rady gminnej, sędzia gminny, członek dozoru kościelnego i dozoru…

dowiedz się więcej

Konarska Stefania z d. Turska

Stefania Konarska z domu Turska, urodzona w 1850 roku, zmarła 25 czerwca 1890 roku (akt nr 41). Zamężna z: Adam Ewaryst Jaxa-Konarski; Córka dla: Maksymilian Edward Wincenty Turski h. Rogala i Paulina Dunin Rzuchowska.                 OjciecMaksymilian Wincenty Edward TurskiMatkaPaulina Dunin RzuchowskaWspółmałżonekAdam Ewaryst Jaxa-Konarski

dowiedz się więcej

Konarska-Łosiowa Krystyna

Krystyna Konarska-Łosiowa (ur. 27 marca 1910 w Kluczewsku, zm. 1 lipca 2002 w Warszawie) – polska poetka, członek redakcji miesięcznika „Więź” Przed II wojna światową związana z „Odrodzeniem”. Debiutowała w latach 30. tomami wierszy „W szklanej kuli” (1935) i „Oczy w słońcu” (1936). Członek zespołu redakcyjnego „Więzi” od pierwszego numeru, stale pracowała w niej…

dowiedz się więcej

Łącki Jan z Nadola, h. Jelita

Jan Łącki z Nadola, herbu Jelita, urodzony około 1660 zmarł po 1696 roku. Jego żoną była Konstancja Dunin (urodzona~1665- zmarła po 1696). Zastawny posiadacz Łęki w 1696 r. Kasztelan warszawski Jan Łącki był właścicielem Stanowisk, Gór Mokrych i Suchych, Woli Borowej, Żelazny i Rudy Pilczyckiej1. Przejął również Pilczycę Zaleśną i…

dowiedz się więcej

Łącki Krzysztof z Nadola, h. Jelita

Jego matką była Remiszewska a ojcem Łącki Mikołaj z Nadola h. Jelita. Dziedzic dóbr Skąpe, Pilczyca, Góry Suche i Mokre1. Krzysztof z Nadola Łącki ożenił się z Katarzyną Kozierowską1. Katarzyna zaś była córką Anny Dunin Brzeźińskiej Kozierowskiej i Piotra Kozierowskiego h. Jelita. Ich córka Rozalia 1vo. Straszowa, 2vo Pigłowska. Druga…

dowiedz się więcej

Łącki Mikołaj h. Jelita

Łącki Mikołaj (~1580-1618), mąż Elżbiety Pilczyckiej. Prawdopodobnie dzięki temu małżeństwu Pilczyca Zaleśna stała się własnością Łąckich. Po śmierci Mikołaja, Elżbieta ponownie wyszła za mąż za Sebastiana Minora (~1580-?). Z pierwszego związku Elżbiety Pilczyckiej: Jan Łącki (~1605-?) ożeniony z Barbarą Salomeą z Dembińskich h. Rawicz; Marianna Łącka, wyszła dwukrotnie za mąż:…

dowiedz się więcej