Perucki Bronisław, obrońca Westerplatte z 1939 roku

Perucki Bronisław pochodził z Rączek. Jego postać stała się sławna, w konsekwencji powiązana jej ze szczątkami żołnierza- jednego z obrońców Westerplatte. Zginął właśnie tam, drugiego września 1939 roku podczas, gdy Niemicy bombardowali pozycje Polaków. W konsekwencji czego, pośmiertnie w 1945 roku odznaczono go Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.

Bronisława powołano do służby wojskowej w 77. pułku piechoty w Lidzie, które w tamtym czasie było polskim miastem, a w konsekwencji powojennych ustaleń znalazło się poza granicami Polski. Tym samym rozpad ZSRR przypieczętował jego przynależność do Białorusi.

Odznaka 77. Pułku Piechoty w Lidze, źródło Wikipedia
Odznaka 77. Pułku Piechoty w Lidze, źródło Wikipedia

Następnie Bronisław Perucki 22 lipca 1939 roku został przeniesiony do Drugiego Morskiego Pułku Strzelców w Gdyni. W konsekwencji już drogą morską dotarł do Wojskowej Składnicy Tranzytowej 13 sierpnia tego samego roku. Oprócz niego w ten sposób trafiło tam 24 innych żołnierzy, w tym dwóch kaprali. Niedługo potem, bo 17 sierpnia trafił do 3. drużyny I plutonu. Ostatniego dnia pokoju, tj 31 sierpnia, rozkazem dziennym Nr 241 został przydzielony do obsady wartowni Nr 5. Zginął będąc w stopniu kaprala, w konsekwencji wieczornego bombardowania.

Perucki Bronisław-historia

Szczątki obrońców Westerplatte odnaleziono dopiero w 2019 roku. Szkielet nr 9 dzięki badaniom DNA udało się przypisać do kaprala Bronisława Peruckiego. Pochowano go uroczyście 4 listopada 2022 roku na nowym cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte. Na przedstawionej fotografii cmentarza, grób Bronisława znajduje się w przednim rzędzie, drugi- licząc od lewej strony grafiki.

Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte, źródło Wikipedia.

Link do artykułu na stronie Gedanopedia.

Link do artykułu zawierającego zdjęcie butów kpr. Bronisława Peruckiego na portalu Dzieje.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *