Perucki Bronisław, obrońca Westerplatte z 1939 roku

Dzieje Wojenne

Perucki Bronisław pochodził z Rączek. Jego postać stała się sławna, w konsekwencji powiązana jej ze szczątkami żołnierza- jednego z obrońców Westerplatte. Zginął właśnie tam, drugiego września 1939 roku podczas, gdy Niemicy bombardowali pozycje Polaków. W konsekwencji czego, pośmiertnie w 1945 roku odznaczono go Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.

Bronisława powołano do służby wojskowej w 77. pułku piechoty w Lidzie, które w tamtym czasie było polskim miastem, a w konsekwencji powojennych ustaleń znalazło się poza granicami Polski. Tym samym rozpad ZSRR przypieczętował jego przynależność do Białorusi.

Odznaka 77. Pułku Piechoty w Lidze, źródło Wikipedia
Odznaka 77. Pułku Piechoty w Lidze, źródło Wikipedia

Następnie Bronisław Perucki 22 lipca 1939 roku został przeniesiony do Drugiego Morskiego Pułku Strzelców w Gdyni. W konsekwencji już drogą morską dotarł do Wojskowej Składnicy Tranzytowej 13 sierpnia tego samego roku. Oprócz niego w ten sposób trafiło tam 24 innych żołnierzy, w tym dwóch kaprali. Niedługo potem, bo 17 sierpnia trafił do 3. drużyny I plutonu. Ostatniego dnia pokoju, tj 31 sierpnia, rozkazem dziennym Nr 241 został przydzielony do obsady wartowni Nr 5. Zginął będąc w stopniu kaprala, w konsekwencji wieczornego bombardowania.

Perucki Bronisław-historia

Szczątki obrońców Westerplatte odnaleziono dopiero w 2019 roku. Szkielet nr 9 dzięki badaniom DNA udało się przypisać do kaprala Bronisława Peruckiego. Pochowano go uroczyście 4 listopada 2022 roku na nowym cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte. Na przedstawionej fotografii cmentarza, grób Bronisława znajduje się w przednim rzędzie, drugi- licząc od lewej strony grafiki.

Link do artykułu na stronie Gedanopedia.

Link do artykułu zawierającego zdjęcie butów kpr. Bronisława Peruckiego na portalu Dzieje.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *