Dzieje Wojenne

Perucki Bronisław, obrońca Westerplatte z 1939 roku

Perucki Bronisław, obrońca Westerplatte był żołnierzem pochodzącym z Rączek. W 1939 roku zginął 2 września na Westerplatte podczas niemieckiego bombardowania. Pośmiertnie w 1945 roku odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.

Bronisław Perucki został powołany do służby wojskowej w 77. pułku piechoty w Lidzie. Miasto to- Lida obecnie leży na Białorusi.

Odznaka 77. Pułku Piechoty w Lidze, źródło Wikipedia

Następnie 22 lipca 1939 roku został przeniesiony do 2. Morskiego Pułku Strzelców w Gdyni. Stamtąd drogą morską trafił do Wojskowej Składnicy Tranzytowej 13 sierpnia tego samego roku. Oprócz niego trafiło tam 24 innych żołnierzy w tym dwóch kaprali. Niedługo potem, bo 17 sierpnia trafił do 3. drużyny I plutonu. Ostatniego dnia pokoju, tj 31 sierpnia, rozkazem dziennym Nr 241 został przydzielony do obsady wartowni Nr 5. Zginął w będąc w stopniu kaprala podczas wieczornego bombardowania.

Szczątki obrońców Westerplatte odnaleziono dopiero w 2019 roku. Szkielet nr 9 dzięki badaniom DNA udało się przypisać do kaprala Bronisława Peruckiego. Pochowano go uroczyście 4 listopada 2022 roku na nowym cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte. Na przedstawionej fotografii cmentarza, grób Bronisława znajduje się w przednim rzędzie, drugi- licząc od lewej strony grafiki.

Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte, źródło Wikipedia.

Link do artykułu na stronie Gedanopedia.

Link do artykułu zawierającego zdjęcie butów kpr. Bronisława Peruckiego na portalu Dzieje.pl.

Dodaj komentarz