Skąd pochodzą Suligowie?

Nazwisko Suliga

Skąd pochodzą Suligowie? Jest pewnym, że nazwisko Suliga wywodzi się dokładnie z jednego miejsca w Polsce, a dokładnie z okolic Bebelna w województwie świętokrzyskim. Wiele ciekawych informacji o tej miejscowość można przeczytać na stronie Wojtka Cicheckiego- Wędrówki Przez Stulecia. Historia tej miejscowości sięga okresu kultury łużyckiej.

W przypadku etymologii nazwiska Suliga, sprawa wygląda o tyle prosto, że nie jest ono częste i nie ma jednego i prostego wytłumaczenia jego znaczenia i pochodzenia. To ułatwia poszukiwania, ponieważ w przypadku nazwisk popularnych jak Nowak czy Kowalski istnieje wiele skupisk, na których rodziny mogły je przybierać równolegle i niezależnie od siebie.

Oznacza to, iż w dwóch sąsiednich miejscowościach mieszkają dwie niespokrewnione w żadnym pokoleniu rodziny Kowalskich, jednocześnie mając na przeciwległym krańcu Polski krewniaków w postaci pra-pra-pra-pra dziadka.

Gdzie zatem leży Bebelno?

Skąd pochodzą Suligowie
Źródło Google Maps

W centralnej części Polski, na zachodnich krańcach województwa świętokrzyskiego znajduje się powiat włoszczowski. Odnaleźć tam możemy wieś o nazwie Bebelno.

Skąd pochodzą Suligowie

Skąd zatem pochodzą Suligowie?

Wszyscy Suligowie na świecie wywodzą się właśnie z tego obszaru- nie jest wiadomo dokładnie, z której miejscowości. Nie jest również wiadomo skąd dokładnie się tam wzięli i jaka jest geneza nazwiska- choć jest kilka hipotez. Warto zwrócić uwagę na Sulików, ponieważ fonetycznie nazwa ta związana jest z nazwiskiem.

Moi bezpośredni przodkowie pochodzą już z nieistniejącej miejscowości Kobyla Wieś (Kobyle Pole).

9 komentarzy do „Skąd pochodzą Suligowie?

 1. Suliga

  Witam moj pradziadek pochodzi z Bebelna a przywedrowal do Blanowic kolo Zawiercia mial dzieci Jana Katarzynę Władysława i jeszcze jedna corke ale imienia niepamietam.pozdrawiam wszystkich Suligów.

 2. Stanisław Suliga

  Widzę, że mój Ojciec napisał już w zeszłym roku o estońskim znaczeniu. Ja za to napiszę krótko. Dziadkowie urodzeni w Bebelnie, wyjechali do Szczecina w latach 50-tych, (przed wyjazdem, we Włoszczowej, przyszedł na świat mój Ojciec, a teraz, gdy dziadków już nie ma, siedzimy jako drugie i trzecie pokolenie i zastanawiamy się skąd się wzięliśmy. Pozdrowienia ze Szczecina.

 3. Barbara z domu Suliga

  Mój ojciec Wincenty Suliga urodził się i wychowywał we wsi Konieczno, czyli w pobliżu Bebelna. Niestety zmarł w 1971 roku, byłam wtedy 12- letnim dzieckiem . Niewiele więc pamiętam. Pozdrawiam Suligów

 4. Suliga E

  Dokładnie tak jest 😊 Bebelno to centrum Suligow 😁😁 okolice tej małej wioski też skupiają mnóstwo osób o tym nazwisku .Moja rodzina pochodzi z pobliskiej Ogarki A i w samej Włoszczowie jest mnóstwo osób o tym nazwisku 😊

 5. WłodekC

  Mój ŚP. dziadek Antoni Suliga, pochodził z Bebelna. Moja mama, spędziła okres II Wś w Bebelnie u stryjostwa i często wspominała ten okres pobytu.

   • WłodekC

    Niewiele mogę dodać. Jako młody człowiek, nie bardzo się wsłuchiwałem w rodzinne bajania. Dziadzio Antoni miał trzy córki i żadne z ośmiorga wnuków, nazwiska Suliga nie nosi. Jakimś dziwnym zbiegiem okoliczności, trafiłem na tą stronę i przypomniałem sobie wspominki mamy o miejscowości Bebelno. Ciekawie prowadzony portal, jak na mało popularne nazwisko. Pozdrawiam i życzę lawiny komentarzy od Suligów.

 6. Leszek Suliga -Szczecin ur. we Włoszczowej

  W języku Estońskim „suliga”oznacza :pióro,pierzasty!Wymawia się je tak jak w j.polskim.Niemcy czytają je „culiga”.

Możliwość komentowania została wyłączona.