KGK006 Krzyż na Osiedlu Łokietka

Miejsce, według podań ustnych, prawdopodobnej potyczki podczas Powstania Styczniowego. Krzyż został staraniem H. Suligi przeniesiony na konstrukcję stalową i otoczony ogrodzeniem.

Krzyż na przydrożnym drzewie. Fot. M. Suliga, 2008

Nie udało mi się znaleźć żadnych dowodów, na bitwę czy potyczkę związaną z tym miejscem. Należy jednak zauważyć, że w drugiej połowie czerwca 1863 roku  przebywał w Kluczewsku Józef Oksiński h. Oksza- major wojsk polskich w powstaniu styczniowym, naczelnik wojenny powiatu piotrkowskiego. Fakt obecności w Kluczewsku opisuje w swoim pamiętniku:

Jozefa Oxinskiego wspomnienia z powstania polskiego 1863/64. Książka ta dostępna jest w cyfrowej bibliotece Ziemi Łódzkiej, a link znajdziecie w dziale Różne-> Ciekawe Strony.

Tam na stronie 271 wspomina tak:

Wcześniej, w 1863 roku, a dokładnie 30.03 Przebywał w Dobromierzu gdzie drugiego kwietnia wyruszył dalej przez Mrowinę, Bobrowniki na lewy brzeg Pilicy.

Generał Marian Langiewicz w 1863 roku.

Wiadomo jest również, że w okolicach Oleszna walczył oddział Generała Mariana Langiewicza (1827-1887). Jego żołnierze pochowani są na pobliskim cmentarzu w Kurzelowie.

Matka Generała Langiewicza nazywała się Eleonora Kluczewska (1797-1861) i urodzona była w Zdunach powiat krotoszański, zaś sam Genrał Langiewicz był drugim dyktatorem powstania.

Więcej o rodzinie Langiewicz można poczytać tutaj.

Przeniesiony oryginalny krzyż na konstrukcję stalowa. Fot. M. Suliga, 2018 r.