Kiedy wybuchła Druga Wojna Światowa? Pytanie dość proste, jednak odpowiedź na nie potrafi być już zaskakująca.
Wojna, nad którą pochylimy się w tym rozdziale dla Polaków wybuchła 1 września 1939 roku. Nie wszyscy jednak przyjmują tę datę jako dzień rozpoczęcia tego konfliktu…
Z polskiego punktu widzenia wojna rozpoczęła się o 4:45, w piątek, 1 września 1939 roku atakiem wzdłuż polsko-niemieckiej granicy. Zdaniem wielu historyków pierwszym aktem agresji były ostrzał artyleryjski Westerplatte z pancernika Schleswig-Holstein. Inni przychylają się do wersji, że punktem początkowym było Bombardowanie Wielunia (110km od KluczewskaMiejscowość w powiecie włoszczowskim. More) czy Tczewa kilkanaście minut przed atakiem na Westerplatte. Mniej popularne twierdzenia dowodzą, że pierwszy atak miał miejcie w Jeziorkach koło Piły wraz z ostrzałem artyleryjskim wsi Zelgniewo.
Zatem kiedy wybuchła II Wojna Światowa?
Jednak nie wszyscy uważają 1 września 1939 roku za początek wojny. W tradycji ZSRR wojna rozpoczęła się od ataku Niemiec na ZSRR 22 czerwca 1941 roku pod kryptonimem „BARBAROSSA”. W tym świetle również radziecka agresja 17 września na wschodnie tereny Polski nie miała miejsca, a wszelkie działania zbrojne tam podjęte miały na celu zabezpieczenie ludności cywilnej przed okrucieństwem hitlerowskim.
Dla mieszkańców Stanów Zjednoczonych symboliczną funkcję polskiego Westerplatte pełni atak na Pearl Harbor 7 grudnia 1941 roku.
W kulturze zachodniej Europy często również można było spotkać twierdzenie, o tym że wrześniowe walki były „jedynie” niemiecko-polskie, a wojna na światową skalę rozpoczęła się wraz z atakiem Hitlera na kraje zachodu Europy.
Wojna zawitała do Kluczewska
Wojska hitlerowskie bardzo szybko zajmowały tereny Polski. Do kluczewska zawitały już 5 września 1939 roku, rozpoczynając okres okupacji. Do wsi wkroczyły oddziały należące do 10 Armii Grupy Południe. Więcej na temat struktury Wermachtu oraz szczegóły opisujące te trudne dni znajdują się w oddzielnym artykule.
Wyzwolenie
Na wyzwolenie spod niemieckiej okupacji mieszkańcom okolic Kluczewska przyszło czekać aż do 16 stycznia 1945 roku, kiedy to została wyzwolona WłoszczowaWłoszczowa jest miasto w województwie świętokrzyskim. Ob..., Częstochowa i Radom. Dzień Wcześniej Armia Czerwona wyzwoliła Kielce.
Zakończenie Wojny
Podobnie jest z zakończeniem wojny, gdzie kraje zachodniej Europy świętują 8 maja, ZSRR 9 maja, pomimo iż na terenie Europy jeszcze zdążały się walki z ostatnimi oddziałami niemieckimi, aż do 15 maja. Poza Europą walki trwały aż do kapitulacji Japonii 2 września 1945 roku.
Najnowsze komentarze