Wiśniewski Jan

Jan Wiśniewski (ur. 3 maja 1876 w Krępie Kościelnej, zm. 7 kwietnia 1943 w Borkowicach) – duchowny rzymskokatolicki, kolekcjoner, regionalista, działacz endecki i oświatowy. Autor książki: Historyczny opis kościołów, miast, zabytków i pamiątek w powiecie włoszczowskim, Mariówka 1932, Druk Szkoły Rzemiosł w Mariówce Opoczyńskiej

czytaj dalej

Włoszczowa

Włoszczowa jest miasto w województwie świętokrzyskim. Obecnie jest siedzibą powiatu włoszczowskiego.

czytaj dalej

Wolski Franciszek Salezy

Ksiądz Wolski Franciszek Salezy, proboszcz Januszewic od 1782 do 1812 roku, wcześniej kanonik kurzelowski. Umarł 2 sierpnia 1812 roku przeżywszy 73 lata i siedem miesięcy. Indult rzymski na posiadanie probostwa i kanonii miał z 1782 roku. Prezentę otrzymał od Prota Potockiego, dziedzica Januszewic i Komornik.

czytaj dalej

Wolski Walenty

Proboszcz parafii Januszewice od 1768 roku. Urodzony w 1712 roku w Kurzelowie, wyświęcony w 1736 roku przez księdza Trzcińskiego sufregena gnieźnieńskiego.  Umarł 20 czerwca 1782 roku (akt nr 19), pochowany na starym cmentarzu w Januszewicach na przeciwko drzwi kościoła. Prezentę miał od Karola Korffa, właściciela Kluczewska, Pilczycy i Januszewic.

czytaj dalej

Woźniak Józef

Z dużym prawdopodobieństwem chodzi o Józefa Woźniaka. Matka Wiktoria Martos Z domu nazywała się Sobańska. Nazwisko Martos jest po pierwszym mężu. Ojciec Ignacy czyli Ignac. Josef to Józef.

czytaj dalej