Proboszcz na parafii Stanowiska od 1637 roku, który prezentę otrzymał od Jana de Nadole Łąckiego, rekomendarzem wówczas był ksiądz Jan Rogowski.
Łącki Jan z Nadola, h. Jelita
Jan Łącki z Nadola, herbu Jelita, urodzony około 1660 zmarł po 1696 roku. Jego żoną była Konstancja Dunin (urodzona~1665- zmarła po 1696). Zastawny posiadacz Łęki w 1696 r. Kasztelan warszawski Jan Łącki był właścicielem Stanowisk, Gór Mokrych i Suchych, Woli Borowej, Żelazny i Rudy Pilczyckiej1. Przejął również Pilczycę Zaleśną i…
Łącki Krzysztof z Nadola, h. Jelita
Jego matką była Remiszewska a ojcem Łącki Mikołaj z Nadola h. Jelita. Dziedzic dóbr Skąpe, Pilczyca, Góry Suche i Mokre1. Krzysztof z Nadola Łącki ożenił się z Katarzyną Kozierowską1. Katarzyna zaś była córką Anny Dunin Brzeźińskiej Kozierowskiej i Piotra Kozierowskiego h. Jelita. Ich córka Rozalia 1vo. Straszowa, 2vo Pigłowska. Druga…
Łącki Mikołaj h. Jelita
Łącki Mikołaj (~1580-1618), mąż Elżbiety Pilczyckiej. Prawdopodobnie dzięki temu małżeństwu Pilczyca Zaleśna stała się własnością Łąckich. Po śmierci Mikołaja, Elżbieta ponownie wyszła za mąż za Sebastiana Minora (~1580-?). Z pierwszego związku Elżbiety Pilczyckiej: Jan Łącki (~1605-?) ożeniony z Barbarą Salomeą z Dembińskich h. Rawicz; Marianna Łącka, wyszła dwukrotnie za mąż:…
Łącki Mikołaj z Nadola h. Jelita
Stryj Jana z Nadola Łąckiego. Przejął od niego majątek po bezdzietnym małżeństwie Marianny z Aleksandrem Gratusem, hrabią Tarnowskim. Jego żoną była Anna z Ramsowiczów (Anna z Romiszewic). Ich dzieci to: Krzysztof-Stanisław Jadwiga Teresa (wyszła za Jana Dembowskiego) ; Marianna; Aleksandra; Barbara; Katarzyna. Sędzia grodzki chęciński zmarł około 1667 roku, a…
Łącki Piotr z Nadola, h. Jelita
Piotr Łącki z Nadola h. Jelita, pułkownik, ożeniony z Czaplicowną1. Herbarz POLSKI, Kaspra Niesieckiego S. J., powiększony dodatkami z poźniejszych autorów, rękopismów, dowodów urzędowych.
Łan
Dawna jednostka podziału pól wspólnoty w średniowiecznej Europie Zachodniej. Na przestrzeni lat i w zależności od miejsca występowania Łan rózni sie pod względem powierzchni. W dużym uproszczeniu można przyjąć: 1Łan=30 morg=17ha lub 1Łan=48 morg=24ha;
Langiewicz Marian
Marian Melchior Antoni Langiewicz (ur. 5 sierpnia 1827 w Krotoszynie, zm. 10 maja 1887 w Konstantynopolu)–generał i dyktator powstania styczniowego (marzec 1863).
Łapczyna Wola
Laskowska Eugenia, z d. Czaplicka
Eugenia Czaplicka wyszła za Jana Ireneusza Laskowskiego, który stał się właścicielem dóbr Stanowisk.
Laskowski Ireneusz
Właściciel Stanowisk i Kopruszy, sprzedał folwark Koprusza Władysławowi Soborowskiemu około 1920 roku.
Laskowski Jan Ireneusz h. Korab
Ostatni dziedzic Stanowisk, mąż Eugenii Benedykty Czaplickiej. Ślub odbył się w 1911 roku w Częstochowie. Był synem MIchała Józefa Laskowskiego z Laskowa herbu Korab i Zofii Helcel z Rzędowic herbu Sztersztyn. Ze związku z Eugenią urodzili się: Michał Kacper Marian Laskowski; Anna Maria Laskowska; Karol Ryszard Laskowski;
Lipniak
Nazwisko pochodzi od drzewa- lipy. Obocznościami są Lipczyński, Lipowski itd…
Lubicz (przysiółek)
Lubomirski Mikołaj
Łuk
Herb szlachecki. Grafika- źródło: Wikipedia.
Najnowsze komentarze
The Real Person!
The Real Person!
The Real Person!
The Real Person!