Gacia Tadeusz

Ksiądz Tadeusz Gacia, dr hab. nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa – literatura rzymska, profesor KUL.

czytaj dalej

Gedl Marek

Polski archeolog, profesor zwyczajny dr hab., badacz epoki brązu i wczesnej epoki żelaza. https://pl.wikipedia.org/wiki/Marek_Gedl

czytaj dalej

Giec

Giec – gwarowe „goca” oznacza kij, zatem Goc/Giec, to był wojownik uzbrojony we włócznie. Stąd też nazwisko Gocławska, jako oboczność od Giec.

czytaj dalej

Głodkowski Tadeusz

Proboszcz Parafii Małoszów, Pałecznica, Kluczewsko (1986-1995) i Kostomłoty (1995-2003). Zmarł w  82 roku życia i 56 roku kapłaństwa.

czytaj dalej

Głowacz Franciszek ps. Lis

Partyzant, walczył w oddziale Hubala, a po rozwiązaniu oddziału samodzielnie w okolicach Włoszczowy, Przedborza, Końskich Kielc i Radomska. Zginał 7 kwietnia 1942 roku na Kresach (Ciemiętniki) podczas okrążenia domu Franciszka Biskupskiego. Pochowany jest na cmentarzu w Stanowiskach.

czytaj dalej

Gryf

Gryf (Swoboda, Świeboda, także Jaxa) – polski herb szlachecki legalnie używany przez rodziny szlacheckie należące do rodu Gryfitów-Świebodziców lub formalnie adoptowane do tego herbu przez członków rodu przy nobilitacji. Grafika- źródło: Wikipedia.

czytaj dalej

Grygiel

Według Stankiewcza: Grygiel – 1539 w grupie nazwisk pochodzących od imienia Grzegorz, notowanego w Polsce od średniowiecza ( XII w.), pochodzenia greckiego od gregorios ‘gorliwy, czuwający’.

czytaj dalej