4 Pułk Lotniczy – oddział lotnictwa Wojska Polskiego w II Rzeczypospolitej.
77 Pułk Piechoty w Lidze
Adamski Wojciech ps. Czajka
Urodził się 17 kwietnia 1917 roku w Kluczewsku, porucznik AK grupy „Marcina”. Syn Adama, administratora majątku Konarskich w Kluczewsku. Zginał w bitwie pod Rudą Pilczycką, do której doszło dokładnie 27 – 28 sierpnia 1944 roku. Zginęło w niej trzech polskich żołnierzy: porucznik Wojciech Adamski „Czajka”, sierżant Henryk Lis „Kula”, kapral…
Adamus
Nazwisko przywędrowało na tereny Kluczewska minimum z dwóch miejsc, tj. Dmenina i Bebelna. Pochodzi z łaciny od imienia Adam. Występowały liczne oboczności, w obrębie jednego pokolenia a nawet dzieci z jednego małżeństwa. Często spotykana forma z „J” na początku, i tak mamy: Adamus, Adamiec, Adamusiak, Adamusik, Adamusek, i odpowiednio Jadamus,…
Antoni Prot Potocki h. Pilawa
Dziedzic Januszewic w 1768, którego życiorys można znaleźć tutaj: Wikipedia- Antoni Protazy Potocki; Internetowy Polski Słownik Biograficzny- Antoni Prot Potocki h. Pilawa.
Awdaniec
Herb szlachecki. Grafika- źródło: Wikipedia.
Bąk Antoni
Bąk Dionizy
Źródło: IPN, https://straty.pl/szukaj-osoby.php
Bąk Jan
Bąk Jan
Bąk Władysław
Bakalarz
Oboczność od Bakałarz. Bakałarz to: nauczyciel; osoba posiadająca bakalaureat- najniższy stopień naukowy nadawany przez uniwersytety anglosaskie lub dyplom nadawany przez władze uniwersyteckie absolwentom szkół średnich, uprawniający do studiów w szkołach wyższych.
Bakalarz Józef
Balcerowicz Kacper Stanisław
Ksiądz Kacper Stanisław Balcerowicz, proboszcz Januszewic w 1690 roku, w 1694 proboszcz i notariusz apostolski.
Barczyk Józef
Biernawski Rajmund
Ksiądz Rajmund Korczak Biernawski, (w dokumentach występuje tez nazwisko Biernacki), proboszcz Kluczewska w 1863 roku, po jednym roku sprawowania urzędu przeszedł do Włoszczowy gdzie urzędował w latach 1864-1868. Pełnił również funkcję proboszcza w parafii Sączów w latach 1868 – 1895, gdzie był budowniczym obecnego kościoła, i tamże został pochowany. Parafia…
Biskupski Franciszek
Grób Franciszka Biskupskiego w Stanowiskach.
Biskupski Leon ps. Dyszel
Źródło: AK Okręg Kielce Pseudonim: „Dyszel”, „Skrzetuski”Stopień wojskowy: sierż.Oddział partyzancki Obwodu Włoszczowa M. Tarchalskiego „Marcin”.Urodził się w listopadzie 1915r. Mieszkał w przysiółku Ścięgna pod Bobrownikami, Gmina Dobromierz, Powiat Włoszczowa.Nie znamy przebiegu jego służby wojskowej, ale posługiwał się stopniem: sierżant.Wiemy, że ukrywał się u niego plutonowy Franciszek Głowacz „Lis”, jeden z…
Bobrowniki
Bobrowska Wola
Borkowski
Borowicz Stanisław
Ksiądz Stanisław Borowicz, proboszcz Stanowisk w latach 1807-1832, zmarł w Stanowiskach w 1832 roku (Akt nr 29).
Boża Wola
Breszka Janusz
Urodzony w 1963 (Chęciny), wyświęcony 1990, em. od 2016, zmarł w dniu 21 grudnia 2017, były proboszcz parafii Kuczków i Kluczewsko. Pochowany został w Chęcinach.
Bronicki Hieronim
BRONICKI Hieronim (1751-1796) kapitan wojsk koronnych, uczestnik powstania kościuszkowskiego, zmarł 22 lub 23 IX 1796 r. w Łapczynej Woli, parafia Stanowiska.
Broniszewski Stanisław
Bruckner Aleksander
Twórca Słownika Etymologicznego Języka Polskiego, 1927.
Bruzda Jakóbkiewicz Andrzej
Urodzony w Stopnicy w 1843, zmarł w 1924, w Kluczewsku wstąpił do oddziału Oksińskiego, walczył w oddziale Hauke-Bosaka pod Ociesękami; pochowany na Cmentarzu Starym w Kielcach.
Brzeście
Brzost
Wiąz górski, w. szorstki, brzost (Ulmus glabra Huds.) – gatunek drzewa należący do rodziny wiązowatych (Ulmaceae). Jest gatunkiem pospolitym w całej Polsce. Występuje także na Bałkanach, Krymie, Kaukazie i w Azji Mniejszej. Link do hasła Brzost na Wikipedii.
Najnowsze komentarze