Adamski Wojciech ps. Czajka

Urodził się 17 kwietnia 1917 roku w Kluczewsku, porucznik AK grupy „Marcina”. Syn Adama, administratora majątku Konarskich w Kluczewsku. Zginał w bitwie pod Rudą Pilczycką, do której doszło dokładnie 27 – 28 sierpnia 1944 roku. Zginęło w niej trzech polskich żołnierzy: porucznik Wojciech Adamski „Czajka”, sierżant Henryk Lis „Kula”, kapral…

czytaj dalej

Adamus

Nazwisko przywędrowało na tereny Kluczewska minimum z dwóch miejsc, tj. Dmenina i Bebelna. Pochodzi z łaciny od imienia Adam. Występowały liczne oboczności, w obrębie jednego pokolenia a nawet dzieci z jednego małżeństwa. Często spotykana forma z „J” na początku, i tak mamy: Adamus, Adamiec, Adamusiak, Adamusik, Adamusek, i odpowiednio Jadamus,…

czytaj dalej

Antoni Prot Potocki h. Pilawa

Dziedzic Januszewic w 1768, którego życiorys można znaleźć tutaj: Wikipedia- Antoni Protazy Potocki; Internetowy Polski Słownik Biograficzny- Antoni Prot Potocki h. Pilawa.

czytaj dalej

Bakalarz

Oboczność od Bakałarz. Bakałarz to: nauczyciel; osoba posiadająca bakalaureat- najniższy stopień naukowy nadawany przez uniwersytety anglosaskie lub dyplom nadawany przez władze uniwersyteckie absolwentom szkół średnich, uprawniający do studiów w szkołach wyższych.

czytaj dalej

Biernawski Rajmund

Ksiądz Rajmund Korczak Biernawski, (w dokumentach występuje tez nazwisko Biernacki), proboszcz Kluczewska w 1863 roku, po jednym roku sprawowania urzędu przeszedł do Włoszczowy gdzie urzędował w latach 1864-1868. Pełnił również funkcję proboszcza w parafii Sączów w latach 1868 – 1895, gdzie był budowniczym obecnego kościoła, i tamże został pochowany. Parafia…

czytaj dalej

Biskupski Leon ps. Dyszel

Źródło: AK Okręg Kielce Pseudonim: „Dyszel”, „Skrzetuski”Stopień wojskowy: sierż.Oddział partyzancki Obwodu Włoszczowa M. Tarchalskiego „Marcin”.Urodził się w listopadzie 1915r. Mieszkał w przysiółku Ścięgna pod Bobrownikami, Gmina Dobromierz, Powiat Włoszczowa.Nie znamy przebiegu jego służby wojskowej, ale posługiwał się stopniem: sierżant.Wiemy, że ukrywał się u niego plutonowy Franciszek Głowacz „Lis”, jeden z…

czytaj dalej

Breszka Janusz

Urodzony w  1963 (Chęciny), wyświęcony 1990, em. od 2016, zmarł w dniu 21 grudnia 2017, były proboszcz parafii Kuczków i Kluczewsko. Pochowany został w Chęcinach.

czytaj dalej

Bronicki Hieronim

BRONICKI Hieronim (1751-1796) kapitan wojsk koronnych, uczestnik powstania kościuszkowskiego, zmarł 22 lub 23 IX 1796 r. w Łapczynej Woli, parafia Stanowiska.

czytaj dalej

Bruzda Jakóbkiewicz Andrzej

Urodzony w Stopnicy w 1843, zmarł w 1924, w Kluczewsku wstąpił do oddziału Oksińskiego, walczył w oddziale Hauke-Bosaka pod Ociesękami; pochowany na Cmentarzu Starym w Kielcach.

czytaj dalej

Brzost

Wiąz górski, w. szorstki, brzost (Ulmus glabra Huds.) – gatunek drzewa należący do rodziny wiązowatych (Ulmaceae). Jest gatunkiem pospolitym w całej Polsce. Występuje także na Bałkanach, Krymie, Kaukazie i w Azji Mniejszej. Link do hasła Brzost na Wikipedii.

czytaj dalej