Wiąz górski, w. szorstki, brzost (Ulmus glabra Huds.) – gatunek drzewa należący do rodziny wiązowatych (Ulmaceae). Jest gatunkiem pospolitym w całej Polsce. Występuje także na Bałkanach, Krymie, Kaukazie i w Azji Mniejszej. Link do hasła Brzost na Wikipedii.
Famatus
Famatus z łac. sławetny, osławiony – w księgach parafialnych i sądowych określenie mieszczan lub średniozamożny rzemieślnik, czasem bogatszy rolnik miejski. W zależności od regionu tytuł ten w księgach metrykalnych mógł być wymienny z „honestus”. Szczególnie w środkowo-zachodniej Polsce, gdzie większość miasteczek składała się głównie z ludności rolniczej.
Famulus
Famulus z łac.- parobek, służący.
Honestus
Honestus- z łac. uczciwy, rolnik z małego miasteczka, rzemieślnik wiejski. W zależności od regionu tytuł ten w księgach metrykalnych mógł być wymienny z „famatus”. Szczególnie w środkowo-zachodniej Polsce, gdzie większość miasteczek składała się głównie z ludności rolniczej.
Kasztelan
Senatorski urząd w dawnej Polsce obok: Wojewodów, Kasztelanów większych, Kasztelanów mniejszych, Kasztelanów konarskich i Ministrów. Żona Kasztelana to kasztelanowa, syn-kasztelanic, a córka kasztelanka.
Koniuszy
W dawnej Polsce, zarządza stajni i stadnin. Później tytuł dworski.
Kultura Łużycka
Kultura, która rozwijała się od około 1350/1300 lat p.n.e. do około 500/400 lat p.n.e. Najbardziej znanym przykładem osady ukształtowanej w kulturze łużyckiej jest Biskupin.Link do hasła na Wikipedii znajduje się tutaj.
Łan
Dawna jednostka podziału pól wspólnoty w średniowiecznej Europie Zachodniej. Na przestrzeni lat i w zależności od miejsca występowania Łan rózni sie pod względem powierzchni. W dużym uproszczeniu można przyjąć: 1Łan=30 morg=17ha lub 1Łan=48 morg=24ha;
O rex glorie Deus veni cum pace hodie
O REX GLORIAE VENI CUM PACE. AGNUS DEI QUI TOLLIS PECCATA MUNDI MISERERE NOBIS O Królu chwały przyjdź z pokojem. Baranku Boży który gładzisz grzechy świata zmiłuj się nad nami.
Przydatek
Nazwa przymiarki, dodatki, a także przydatki czy przymierki oznacza kawałki ziemi najczęściej dwumorgowej wielkości. Przydzielano je chłopom, którzy na mocy nakazu uwłaszczeniowego otrzymali ziemię mało urodzajną.
SIMC
System identyfikatorów i nazw miejscowości- SIMC. Obecnie w katalogu miejscowości funkcjonuje 12 określeń rodzajowych, którym nadano dwucyfrowe symbole: 00 część miejscowości 01 wieś 02 kolonia 03 przysiółek 04 osada 05 osada leśna 06 osiedle 07 schronisko turystyczne 95 dzielnica m. st. Warszawy 96 miasto 98 delegatura 99 część miasta
Szynkarz
Szynkarz- przestarzałe: osoba prowadząca szynk, piwiarnię, właściciel gospody.
Tatarczuch
Rodzaj ciemnego, słodkiego chleba (często nazywanego też plackiem) wypiekanego z mąki gryczanej. Wpisany został na listę produktów tradycyjnych województwa śląskiego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wypiekany i popularny jest w okolicach Częstochowy i Radomska. Legenda głosi, że wypiek chleba gryczanego zapoczątkowali jeńcy tatarscy, sprowadzeni w te strony, a dokładniej…
TERYT
Krajowy Rejestr Urzędowy Podziału Terytorialnego Kraju. Rejestr urzędowy podziału terytorialnego Polski, prowadzony przez Główny Urząd Statystyczny. Składają się na niego: TERC- System identyfikatorów i nazw JEDNOSTEK PODZIAŁU TERYTORIALNEGO; SIMC-System identyfikatorów i NAZW MIEJSCOWOŚCI; BREC-System REJONÓW STATYSTYCZNYCH I OBWODÓW SPISOWYCH; NOBC-System identyfikacji adresowej ulic, nieruchomości, budynków i mieszkań; ULIC-Centralny katalog ulic;
Wialnia
Urządzenie rolnicze
Zagrodnik
Zagrodnik z łac.- hortulanus – chłop bezrolny, żyjący tylko z ogrodu. Chłop posiadający niewielki przydział ziemi, niewystarczający do wyżywienia rodziny. Aby przeżyć, musiał najmować się do pracy.
Najnowsze komentarze
The Real Person!
The Real Person!