Geneteka- genealogiczna kartoteka

Miejscowości Gminy Kluczewsko

Geneteka- bez tego ani rusz!

Geneteka jest portalem internetowym prowadzonym przez Polskie Towarzystwo Genealogiczne. Jest to baza danych zawierająca informacje o urodzeniach, małżeństwach i zgonach.

Widok strony startowej portalu geneteka.genealodzy.pl/

Skąd genealodzy czerpią wiedzę?

Najlepszym źródłem informacji genealogicznych są akty kościelne:

  • Akty małżeństwa
  • Akty narodzin
  • Akty zgonów

Księża z poszczególnych parafii na przestrzeni lat mieli obowiązek prowadzenia ksiąg, zawierających wyżej wymienione akty. Spisywali je w różnych językach: łacińskim, polskim oraz językach zaborców- niemieckim i rosyjskim. Ponieważ każde z wydarzeń- ślub, narodziny lub zgon były skrupulatnie, to spisywane księgi metrykalne urosły do znacznych rozmiarów. Ich przeglądanie, strona pi stronie nie jest łatwe, a w dodatku jest bardzo czasochłonne. Nie mówiąc już o tym, że trzeba zdobyć dostęp do takich ksiąg. Pisano je odręcznie, różnym charakterem pisma, czasem artystycznym- czasem totalnie nieczytelnym.

Skan księgi dostępny na familysearch.org

Indeksowanie- mrówcza praca na wagę złota

Istnieje jednak grupa zapaleńców, pracujących najczęściej pro publico bono, zrzeszona w różnych organizacjach. Wykonują oni mozolną pracę niesamowitej wartości, indeksując- czyli przenosząc dane z kart ksiąg metrykalnych do spisów, list, tabel w postaci cyfrowej. Dzięki temu, szukanie przodków jest jest upraszczane do niespotykanych dotąd rozmiarów.

Geneteka- widok zindeksowanych danych

Dzięki pracy włożonej przez entuzjastów genealogii, za pomocą przyjaznej użytkownikowi wyszukiwarki możemy przeglądać zbiory niezliczonych danych. Tych danych przybywa z dnia na dzień, a baza rośnie ku uciesze domorosłych genealogów takich jak ja:). Co ciekawe, do wielu pozycji dołączony jest link do skanu księgi metrykalnej. Dzięki czemu wysiłek młodego genealoga jest ograniczony do minimum, i w krótkim czasie, nie wychodząc z domu, można zbudować pokaźnych rozmiarów drzewo genealogiczne.

Zatem zaczynamy przygodę z geneteką!

Po wpisaniu w dowolną wyszukiwarkę adresu https://geneteka.genealodzy.pl/index.php należy wybrać województwo, w obrębie którego potencjalnie mogą znajdować się nasi przodkowie.

Na kolejnym ekranie możemy zdefiniować interesujące nas nazwiska, imiona, parafie a nawet zakres dat.

Zapraszam do odwiedzenia portalu GENETEKA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *