Dwór w Kluczewsku

Dwór w Kluczewsku

Dwór w Kluczewsku według Ziemianie polscy XX wieku. Słownik biograficzny, Wydawnictwo DiG, Warszawa 2004 zbudował w 1760 roku Feliks Turski herbu Rogala, biskup krakowski. Właśnie w Kluczewsku miał swoją letnią rezydencję. Na przestrzeni lat, zamieszkiwali tu właściciele okolicznych dóbr- rodziny Turskich, później zaś Konarskich.

Lokalizacja

Dwór ulokowano na niewielkim wzniesieniu w południowej części Kluczewska. Na zamieszczonej mapie pochodzącej z okresu międzywojennego, teren dworu oznaczono literą D. Kościół Parafialny pod wezwaniem Św. Wawrzyńca ł wybudowano tak, aby mieć bezpośrednie połączenie z dworem w linii prostej.

Lokalizacja dworu w Kluczewsku
Lokalizacja dworu w Kluczewsku

Na południe od budynku dworu znajdował się park, który do dziś cieszy mieszkańców Kluczewska. Sam dwór jednak nie doczekał niestety do czasów współczesnych i możemy oglądać go jedynie na pamiątkowych zdjęciach.

Dwór w Kluczewsku, źródło Ziemianie Polscy XX Wieku.

Wygląd

Z zachowanych opisów wiemy, iż konstrukcja dworu była drewniana, modrzewiowa. Wejście do dworu zdobił murowany, kolumnowy portyk a okna okiennice. Dach był drewniany, mansardowy. Budynek charakteryzowały piętrowe wieżyczki. Główna konstrukcja została zbudowana w oparciu o cegły, które jeszcze po 1945 roku służyły okolicznym mieszkańcom jako budulec. Udało mi się do trzeć do osoby, która twierdzi, że owa cegła była wypalana na polach pomiędzy Kluczewskiem i Komparzowem. Na mapach „Reymann West Galizen 1797” można znaleźć miejsce oznaczone jako „Ziegle”, co można tłumaczyć od niemieckiego „ziegel” czyli cegła, dachówka. Do dziś zostały w tym miejscu charakterystyczne zagłębienia.

Reymann West Galizien 1797

Dwór w Kluczewsku był również schronieniem w trudnych czasach okupacji, co zostało opisane na stronie http://bartodzieje.pl/.

Bolesław i Maria Janowscy mieli dwoje dzieci: Krystynę ur. 21 sierpnia 1908 r. i Józefa ur. 21 lipca 1910 r. w Hruszniewie w ziemi siedleckiej. Krystyna w 1934 r. wyszła za mąż za Stanisława Konarskiego syna Maksymiliana i Julianny z Fuldów, właściciela dóbr ziemskich Kluczewsko w powiecie włoszczowskim. Józef Janowski absolwent prawa i ekonomii na KUL-u w 1940 r. ożenił się Jolantą z Żebrowskich, którą poznał w latach 30-tych w hucie Stalowa Wola, gdzie pracowała jako tłumacz. Po ślubie Janowscy zamieszkali w Bartodziejach.

Dalej czytamy:

W okresie okupacji Janowscy pozostali w majątku do wysiedlenia przez hitlerowców w sierpniu 1940 r. Bolesław Janowski przeprowadził żywy inwentarz do Kluczewska, do swego zięcia Konarskiego, gdzie przejściowo także zamieszkał z rodziną.

Do budynków dworskich należały również budynki służące jako magazyny.

Fot. Mariusz Suliga, 2019 r.

W dobrym stanie zachował się również budynek wozowni, który obecnie służy miejscowej drużynie piłkarskiej.

Wozownia Kluczewsko
Fot. Mariusz Suliga, 2009r.