Rodzina Czaplickich

Na terenie obecnej gminy Kluczewsko przewijały się dwie rodziny Czaplickich. Według podań, były ze sobą daleko spokrewnione. Jedna obejmowała ziemie dobromierskie, druga Łapczyną Wolę i Stanowiska. Legitymowali się herbem Lubicz.

Liczni członkowie tej rodziny pisali się z Czaplic (de Czaplice), a ich wsią gniazdową są Czaplice w ziemi ciechanowskiej, w dawnym powiecie przasnyskim, parafia Krzynowłoga Wielka.

Akta łomżyńskie z XV wieku wymieniają:

 • Mroczka z Czaplic 1436,
 • Marcina z Czaplic 1440,
 • Andrzeja z Czaplic i syna jego:
 • Józefa 1498;

Losy tej rodziny i dóbr stanowskich krzyżują się, kiedy Michał Czaplicki kupuje je od Potockich w 1790 roku. Jest on również restauratorem kościoła.

Drewo Rodziny Czaplickich opracowane przez M. Suliga
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

2 myśli na temat “Rodzina Czaplickich

 1. > Mroczka z Czaplic 1436

  A nie był to przypadkiem “Mroczesława de Czaplice”? No bo taki figuruje w aktach Księstwa Mazowieckiego… w AGAD-dzie.
  Mroczkowie to też szlachta odwieczna, ale z okolic Siedlec, czyli z Podlasia.
  Z dokumentów wychodzi na to, że Mroczesław stworzył boczną linię Czaplickich herbu “Lubicz” (zawołanie “Manna”) w okolicach dzisiejszej Łomży. Linię boczną, bo tą linią starszą, to zawsze będą ci Czapliccy przasnyscy (powiat przasnyski, ziemia ciechanowska).

  BTW, wszyscy Czapliccy z powiatu przasnyskiego, no i ci łomżyńscy, to zawsze byli herbu “Lubicz”. Jak znajduję w necie jakiś Czaplickich innego herbu , to zawsze chodzi mi po głowie “zaprzeczenie szlachectwa”. (Spoko, ja nie jestem Nenkanda Trepka :).
  Ale ten “Józef Czaplicki” z X Departamentu MBP naprawdę wszystkich Czaplickich do dzisiaj bardzo boli. On naprawdę to nazywał się Izydor Kurc, był synem Hersza i Frajdy. I na pewno nie pieczętował się “Lubiczem”, nawet w tej szkole NKWD, którą ukończył :).

  Łączę wyrazy szacunku

 2. Dziękuję za komentarz.

  Co do zamierzchłych czasów, historia jeszcze kryje przed nami wiele tajemnic.
  Co do czasów współczesnych i Józefa Czaplickiego, niestety nie chcę wchodzić w tematy, które są bardziej skomplikowane niż się wydaje i oceniać ludzi nie znając ich motywów postępowania…

Dodaj komentarz