Czy wszyscy Suligowie wywodzą się z jednego miejsca?

Jest pewnym, że nazwisko Suliga wywodzi się dokładnie z jednego miejsca w Polsce, a dokładnie z okolic Bebelna w województwie świętokrzyskim. Wiele ciekawych informacji o tej miejscowość można przeczytać na stronie Wojtka Cicheckiego- Wędrówki Przez Stulecia. Historia tej miejscowości sięga okresu kultury łużyckiej.

W przypadku etymologii nazwiska Suliga, sprawa wygląda o tyle prosto, że nie jest ono częste i nie ma jednego i prostego wytłumaczenia jego znaczenia i pochodzenia. To ułatwia poszukiwania, ponieważ w przypadku nazwisk popularnych jak Nowak czy Kowalski istnieje wiele skupisk, na których rodziny mogły je przybierać równolegle i niezależnie od siebie.

Oznacza to, iż w dwóch sąsiednich miejscowościach mieszkają dwie niespokrewnione w żadnym pokoleniu rodziny Kowalskich, jednocześnie mając na przeciwległym krańcu Polski krewniaków w postaci pra-pra-pra-pra dziadka.

Gdzie zatem leży Bebelno?

Źródło Google Maps

W centralnej części Polski, na zachodnich krańcach województwa świętokrzyskiego znajduje się powiat włoszczowski. Odnaleźć tam możemy wieś o nazwie Bebelno.

Wszyscy Suligowie na świecie wywodzą się właśnie z tego obszaru- nie jest wiadomo dokładnie, z której miejscowości. Nie jest również wiadomo skąd dokładnie się tam wzięli i jaka jest geneza nazwiska- choć jest kilka hipotez. Warto zwrócić uwagę na Sulików, ponieważ fonetycznie nazwa ta związana jest z nazwiskiem.

Moi bezpośredni przodkowie pochodzą już z nieistniejącej miejscowości Kobyla Wieś (Kobyle Pole).

2 myśli na temat “Czy wszyscy Suligowie wywodzą się z jednego miejsca?

  1. W języku Estońskim „suliga”oznacza :pióro,pierzasty!Wymawia się je tak jak w j.polskim.Niemcy czytają je „culiga”.

Dodaj komentarz